Τα μέλη του Κ.Σ.Ν.Μ.

Print Friendly

Η σημερινή σύνθεση του Κεντρικού  Συμβουλίου Νεωτέρων Μνημείων σύμφωνα με την  Υπουργική Απόφαση ΥΠΠΟΑ/ΓΔΔΥΔ/ΔΔΑΑΔ/ΤΔΑΔΤΠ/504645/39942/37849/29922/28-11-17          (ΦΕΚ 649/ΥΟΔΔ/6-12 2017).

     ΚΕΝΤΡΙΚΟ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ ΝΕΩΤΕΡΩΝ ΜΝΗΜΕΙΩΝ

A. ΤΑΚΤΙΚΑ ΜΕΛΗ

1. ΜΑΡΙΑ ΑΝΔΡΕΑΔΑΚΗ – ΒΛΑΖΑΚΗ   Γενική  Γραμματέας του ΥΠΠΟΑ  και  Πρόεδρος   Κ.Σ.Ν.Μ.

2. ΕΛΕΝΗ ΣΒΟΛΟΠΟΥΛΟΥ        Νομικός Σύμβουλος του Κράτους στο ΥΠΠΟΑ

3.  ΕΛΕΝΗ ΚΟΡΚΑ                       Προϊσταμένη της Γενικής  Διεύθυνσης  Αρχαιοτήτων και                                                                       Πολιτιστικής Κληρονομιάς του ΥΠΠΟΑ

4.  ΕΥΓΕΝΙΑ   ΓΑΤΟΠΟΥΛΟΥ    Προϊσταμένη της Γενικής  Διεύθυνσης  Αναστήλωσης,Μουσείων                                                         &  Τεχνικών Έργων του ΥΠΠΟΑ

5.  ΑΝΝΑ ΣΙΓΑΝΙΔΟΥ                 Προϊσταμένη της  Υπηρεσίας Νεωτέρων Μνημείων και                                                                          Τεχνικών     Έργων    Αττικής, Κεντρικής Στερεάς Ελλάδας και                                                                Κυκλάδων  του ΥΠΠΟΑ,  Αρχιτέκτων – Μηχανικός

6. ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ Προϊστάμενος της Υπηρεσίας Νεωτέρων Μνημείων και Τεχνικών                                                       Έργων Δυτικής Ελλάδος, Πελοποννήσου και Νοτίου Ιονίου του                                                           ΥΠΠΟΑ, Αρχιτέκτων – Μηχανικός

7.  ΣΟΦΙΑ ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΙΔΟΥ Προϊσταμένη της Υπηρεσίας Νεωτέρων Μνημείων και Τεχνικών                                                          Έργων Κεντρικής Μακεδονίας  του   ΥΠΠΟΑ,                                                                                            Αρχιτέκτων – Mηχανικός

8.  ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΠΥΡΑΚΟΣ      Καθηγητής Δομοστατικής στο ΕΜΠ

9.  ΙΟΡΔΑΝΗΣ ΔΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΣ    Επίτιμος Γενικός Διευθυντής  ΥΠΠΟΑ,                                                                                                        Αρχιτέκτων –  Μηχανικός

10. ΙΩΑΝΝΗΣ  ΑΙΣΩΠΟΣ                   Καθηγητής Αρχιτεκτονικού και Αστικού Σχεδιασμού στο                                                                       Πανεπιστήμιο Πατρών

11.  ΑΝΔΡΕΑΣ ΓΙΑΚΟΥΜΑΚΑΤΟΣ    Καθηγητής Ιστορίας, Κριτικής Ανάλυσης και Θεωρίας της                                                                     Αρχιτεκτονικής στην Ανωτάτη Σχολή Καλών Τεχνών

12. ΕΛΙΣΣΑΒΕΤ  ΒΙΝΤΖΗΛΑΙΟΥ        Καθηγήτρια στο Ε.Μ.Π., Πολιτικός Μηχανικός

13. ΣΤΑΜΑΤΙΑ ΧΑΤΖΗΝΙΚΟΛΑΟΥ  Επίτιμη Διευθύντρια του ΥΠΠΟΑ

14. ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΓΚΑΝΑΣΟΥΛΗΣ      Προϊστάμενος της Γενικής Διεύθυνσης Πολεοδομίας του                                                                       Υ.Π.ΕΝ., Αρχιτέκτων – Μηχανικός

15.  ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΦΙΝΤΙΚΑΚΗΣ      Εκπρόσωπος  Τ.Ε.Ε., Αρχιτέκτων – Μηχανικός

 

Β. ΑΝΑΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΑ ΜΕΛΗ

1. …………..

2. ΣΤΑΥΡΟΣ ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟΣ      Νομικός Σύμβουλος του Κράτους στο ΥΠΠΟΑ

3.  ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ ΔΕΛΛΑΠΟΡΤΑ     Προϊσταμένη του Βυζαντινού και Χριστιανικού Μουσείου                                                                    του   ΥΠΠΟΑ

4.  ΔΗΜΟΣΘΕΝΗΣ ΣΒΟΛΟΠΟΥΛΟΣ  Προϊστάμενος της Διεύθυνσης Αναστήλωσης Αρχαίων                                                                            Μνημείων του ΥΠΠΟΑ, Αρχιτέκτων – Μηχανικός

5.  ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ ΚΑΣΚΑΝΗΣ Προϊστάμενος Υπηρεσίας Νεωτέρων Μνημείων και Τεχνικών Έργων                                                  Ηπείρου, Βορείου Ιονίου και Δυτικής Μακεδονίας του ΥΠΠΟΑ,                                                            Αρχιτέκτων – Μηχανικός

6. ΜΕΡΟΠΗ ΦΡΑΓΚΟΥ  Προϊσταμένη  Υπηρεσίας Νεωτέρων Μνημείων και Τεχνικών Έργων                                                   Βορείου Αιγαίου του ΥΠΠΟΑ, Αρχιτέκτων – Μηχανικός

7.  ΙΩΣΗΦ ΦΑΝΟΥΡΑΚΗΣ  Προϊστάμενος Υπηρεσίας Νεωτέρων Μνημείων και Τεχνικών Έργων                                                  Κρήτης του ΥΠΠΟΑ, Αρχιτέκτων-Μηχανικός

8. ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ ΔΕΛΕΓΚΟΥ ΕΔΙΠ στη σχολή Χημικών Μηχανικών του Ε.Μ.Π.

9.   ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ ΓΚΑΝΙΑΤΣΑΣ Καθηγητής  Αρχιτεκτονικής στο Ε.Μ.Π.

10.  ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΜΠΕΛΑΒΙΛΑΣ Αναπληρωτής Καθηγητής Αρχιτεκτονικής στο Ε.Μ.Π.

11. ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΤΟΥΡΝΙΚΙΩΤΗΣ Καθηγητής Σχολής Αρχιτεκτόνων στο Ε.Μ.Π.

12.  ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ ΙΩΑΝΝΙΔΗΣ Καθηγητής Φωτογραμμετρίας στο Ε.Μ.Π.

13.  ΠΟΛΥΞΕΝΗ ΠΟΛΙΤΟΥ Επιμελήτρια του Μουσείου Μπενάκη, Φιλόλογος-Λαογράφος

14.  ΕΙΡΗΝΗ ΡΙΓΓΑ Προϊσταμένη του Τμήματος Διατηρητέων Κτηρίων της Διεύθυνσης                                                     Αρχιτεκτονικής  Οικοδομικών Κανονισμών και Αδειοδοτήσεων του Υ.Π.ΕΝ.,                                     Αρχιτέκτων – Μηχανικός

15. ΣΤΑΥΡΟΥΛΑ ΚΑΨΙΜΑΛΗ Εκπρόσωπος  Τ.Ε.Ε., Αρχιτέκτων – Μηχανικός